TEMAT KOMPLEKSOWY: „W WIEJSKIEJ ZAGODZIE”

OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ

I Fizyczny obszar rozwoju dziecka

II Emocjonalny obszar rozwoju dziecka

III Społeczny obszar rozwoju dziecka

IV Poznawczy obszar rozwoju dziecka

PRZEWIDYWANE UMIEJĘTNOŚCI DZIECI

1. Dziecko rozpoznaje i nazywa wybrane zwierzęta występujące w najbliższym otoczeniu – zwierzęta z gospodarstwa wiejskiego.

2. Dziecko poznaje odgłosy wydawane przez zwierzęta wiejskie.

3. Dziecko rozwija mowę poprzez ćwiczenia z wyrazami dźwiękonaśladowczymi.

4. Dziecko nabiera świadomości schematu własnego ciała i drugiej osoby: stara się prawidłowo używać określeń: lewa strona, prawa strona, przód, tył itp.

Program wychowania przedszkolnego „Kocham przedszkole” Mirosława Anna Pleskot, Agnieszka Staszewska- Mierek

TEMAT DNIA: „ZWIERZĘTA W WIEJSKIEJ ZAGRODZIE”

Witajcie Drogie Dzieci!

Dzisiaj rozpoczynamy przygodę ze zwierzętami zamieszkującymi wiejskie gospodarstwo. Poznamy ich nazwy, wygląd i dźwięki jakie wydają.

1. Na początek obejrzyjcie krótki filmik pt. „Zwierzęta dla dzieci na wsi – Odgłosy zwierząt | CzyWieszJak”. W trakcie oglądania nazywajcie zwierzęta, które zostały przywiezione na gospodarstwo i powtarzajcie za nimi odgłosy, jakie wydają.

Po obejrzeniu rodzic zadaje pytania:

– Jakie zwierzęta mieszkają w gospodarstwie wiejskim?

– Jakie odgłosy wydaje np. koń, kogut, świnia (rodzic wybiera dowolne zwierzę, dziecko naśladuje).

– Jakiego koloru jest np. owca, kaczka, krowa (rodzic wybiera dowolne zwierzę, dziecko opisuje).

• Czas na porcję ruchu! Wykonujcie ćwiczenia zgodnie z poleceniami.
  • Na zakończenie ćwiczenia grafomotoryczne dla rączki – rysowanie po śladzie „Kogut”, „Koń”.

Życzymy Udanej Zabawy!