Termin realizacji: 30.10 – 10.11.2023

„POLSKA – MOJA OJCZYZNA”

poznajemy nasze symbole narodowe: flagę, godło i hymn Polski, znamy barwy narodowe, bierzemy udział w uroczystości z okazji odzyskania przez Polskę niepodległości.

OBSZARY DZIAŁALNOŚCI DZIECKA Z PROGRAMU „KOCHAM PRZEDSZKOLE” (Mirosława Anna Pleskot, Agnieszka Staszewska-Mieszek WSiP):
Obszar 1 – Jestem i działam z innymi
Obszar 2 – Żyję zdrowo i bezpiecznie
Obszar 4 – Myślę i działam matematycznie
Obszar 5 – Mówię i rozumiem
Obszar 7 – Jestem odbiorcą i twórcą
OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ
I Fizyczny obszar rozwoju dziecka
II Emocjonalny obszar rozwoju dziecka
III Społeczny obszar rozwoju dziecka
IV Poznawczy obszar rozwoju dziecka

PRZEWIDYWANE UMIEJĘTNOŚCI DZIECI:

1. Dziecko poznaje polskie symbole narodowe: flagę, godło i hymn Polski oraz barwy narodowe i ich znaczenie.
  2. Dziecko rozpoznaje kontury Polski na mapie.
  3. Dziecko bierze udział w uroczystych obchodach Święta Niepodległości w przedszkolu.
  4. Dziecko kształtuje postawę szacunku do historii naszego kraju oraz symboli narodowych.
  5. Dziecko poznaję historię powstania naszego państwa – „legenda o Lechu, Czechu i Rusie”.
  6. Dziecko segreguje przedmioty ze względu na wielkość, próbuje stosować pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni: na, pod, obok, w, za, przed.
  7. Dziecko porusza się cwałem bocznym podczas tańca do piosenki „Krakowiaczek”.
  8. Dziecko zostaje przyjęte do społeczności przedszkolnej podczas uroczystości Pasowania na Przedszkolaka.

Piosenka „Nasz kraj” muz. i sł. Maria Tomaszewska

Polska to jest piękny kraj

tu mieszkamy ty i ja .

Na północy morze szumi,

na południu górują góry.

W Polsce płynie wiele rzek

dużo tutaj lasów też.

Swoje serce Polsce daj, bo to jest nasz ojczysty kraj.

Wiersz „Barwy ojczyste” Czesław Janczarski

Powiewa flaga,

gdy wiatr się zerwie.

A na tej fladze

biel jest i czerwień.

Czerwień to miłość,

biel – serce czyste.

Piękne są nasze barwy ojczyste.