Dziś zaczyna się Międzynarodowy Tydzień Mózgu. Co warto robić? – Crazy Nauka

CZY WIESZ JAK DBAĆ O MÓZG DZIECKA?

Czy wiesz jak usprawnić prace mózgu, tak aby „centrala dowodzenia” nigdy nie zawodziła?

Dbałość o higienę mózgu musi zachować każdy, niezależnie od wieku. Dzieci, aby ich rozwój intelektualny, społeczny, emocjonalny przebiegał prawidłowo. Dorośli by móc sprostać nadmiernemu pędowi życia. Ludzie starsi, aby zapobiec chorobom wieku starczego jak: Alzheimer, Parkinson, demencja itd.

Rozwiązanie jest proste, ale jak każdy proces wymaga systematyczności i kształtowania właściwych nawyków i wyeliminowania złych (kawa, alkohol, papierosy, cola, energetyki, cukier, żywność przetworzona)

Oto cztery kroki, które zapewnia Tobie i bliskim sprawność intelektualną:

KROK 1 – Sen to pierwszy podstawowy krok. Najzdrowszy i najbardziej optymalny sen to ten, który odbywa się między godz. 21:00 a 6:00. Należy pamiętać o wywietrzeniu pokoju, odpowiedniej temperaturze pomieszczenia (nie za ciepłej). Ostatni posiłek przed snem nie powinien być później niż 2h. Ważne jest ograniczenie, a w przypadku dzieci wyeliminowanie niebieskiego światła (komputera, komórki, telewizora). Preferowana aktywność – relaksacja, słuchanie muzyki, czytanie książek.

KROK 2 – Gimnastyka mózgu „Mózg można rozwijać tak, jak ćwiczy się mięśnie, im częściej się nim posługujemy tym jest sprawniejszy” D. Obrein. Tak jak trening fizyczny utrzymuje w dobrej kondycji nasze ciało, tak ćwiczenia pamięciowe uelastyczniają funkcjonowanie mózgu. Warto, więc uczyć się nowych rzeczy – języków, wierszy, gier, skojarzeń, rozwiązywać krzyżówki i inne. Ważna jest także synchronizacja półkul – pisz obiema rękami jednocześnie,  wchodź tyłem po schodach, naucz się żonglować trzema piłeczkami itd.

KROK 3 Aktywność fizyczna – Poprawia nastrój poprzez produkcję endorfin, chroni przed stresem, rozładowuje napięcie, sprzyja produkcji neuronów. Warto biegać, spacerować, pływać, jeździć na rowerze, gimnastykować, tańczyć albo chociaż robić kilka wdechów przy otwartym oknie. Warto robić przerwy w nauce. PAMIĘTAJ – mózg jest skoncentrowany jedynie przez ok. 30-40 minut.

KROK 4 –  Dieta dla mózgu – kwasy omega3 – mózg to głównie tłuszcz i potrzebuje zdrowych tłuszczy (ryby, orzechy, nasiona). Witaminy i minerały – wit. z grupy B (orzechy , fasola, groch, orzechy, jajka, szpinak). Pierwiastki – żelazo, magnez, potas, cynk, selen, fosfor (orzechy, pestki, owoce, warzywa, rodzynki, awokado).  Przeciwutleniacze – substancje, które chronią przed przedwczesnym starzeniem mózgu (przyprawy – cynamon, imbir, kurkuma, zioła, szpinak, brokuły, czarne i czerwone owoce). Warto pamiętać o piciu wody, ok. 2l dziennie, która wspomaga procesy biochemiczne mózgu i jest niezbędna do funkcjonowania całego organizmu.

NAJWAŻNIEJSZE: Kochaj siebie i innych – zdrowe relacje międzyludzkie są najlepszym afrodyzjakiem i lekiem dla mózgu

opr. mgr Ewa Naczyńska