Czwartek 20.01.2022

Temat: „Zimowe potrzeby ptaszków”

Dzień dobry. Kochani dzisiaj porozmawiajcie w domku o ptaszkach pozostających u nas na zimę i o tym jak możemy im pomóc. Drodzy Rodzice przeczytajcie dzieciom opowiadanie i potem wspólnie razem wykonajcie prace plastyczną. Jeśli macie ochotę to podaje przykłady wykonania prostych karmników dla ptaków.

Na dobry początek zajęcia taneczne „Głowa, ramiona, kolana, pięty”

Zapoznanie ze sposobami pomagania ptakom w zimie na podstawie wysłuchanego opowiadania M. Pohoryło pt. „Przedszkolaki z grupy Zuzi dokarmiają zimą ptaki”. Tekst poniżej:

Rodzic może zadać dziecku pytania:

–  Jaką mamy teraz porę roku?
– W jaki sposób możemy pomóc ptakom przetrwać zimę w Polsce?
– Jakie ptaki spędzają zimę w Polsce?
– Jak nazywa się miejsce, w którym ptaki mogą znaleźć pożywienie?
– Kto w lesie dba o zwierzęta?
– Kto w zagrodzie dba o zwierzęta?

Praca plastyczna rozwijająca sprawność manualną  „Wróbel”- dziecko drze na małe kawałeczki arkusz czarno-białej gazety. Po przygotowaniu wydzieranki wykleja kawałeczkami gazety sylwetę wróbla. Sylweta poniżej:

Jak zrobić z dzieckiem karmnik dla ptaków? 4 proste sposoby

Karmnik z kartonu po mleku, soku

Do wykonania tego karmnika potrzebny Wam będzie oczywiście karton, patyk, nożyk, patyczki po lodach (mogą być też małe patyczki zebrane na spacerze), sznurek i przybory plastyczne. Na jednej ścianie wycinamy duży otwór. Krawędzie dobrze by było wygładzić papierem ściernym. Na górze kartonu robimy daszek z patyczków. Całość dekorujemy wedle uznania. Poniżej otworu robimy dziurkę, taką samą robimy na przeciwległej ściance kartonu. W otwory wkładamy patyk – musi to być zrobione stabilnie, ponieważ będzie na nim siadał ptak. Do całości mocujemy sznurek i nasz karmnik jest gotowy.

Karmnik dla ptaków z kartonu po mleku na Stylowi.pl

Karmnik z rolek po papierze toaletowym

To bardzo prosty w wykonaniu karmnik. Jedyne, czego potrzebujemy to naturalny klej – dla ptaków odpowiedni będzie smalec, łój lub masło orzechowe (koniecznie trzeba sprawdzić jego skład! Nie powinno tam być żadnych zbędnych dodatków). Rolki po papierze toaletowym chyba wszyscy w domu mają :). Trzeba je posmarować tłuszczem lub masłem, a następnie obtoczyć w specjalnej karmie dla ptaków. Można je przewiązać sznurkiem i zawiesić gdzieś lub po prostu nadziać na gałązki drzew.

Karmnik z tekturowej rolki – Snake the Art Junkie

Karmnik z butelki plastikowej

Im mniej plastiku w naszym życiu, tym lepiej. Jeśli jednak już mamy w domu jakąś zbędną butelkę, można z niej zrobić pożytek. Karmnik można wykonać przy użyciu łyżek kuchennych lub zwykłego patyczka, przyda się również klej na gorąco. W wersji z łyżką kuchenną wystarczy tylko wyciąć dwa otwory, przez które przełożymy łyżkę. W miejscu, gdzie wychodzi rączka łyżki, można ją podkleić na gorąco, by się nie obracała i nie ruszała. W miejscu, gdzie wychodzi ,,miseczka” łyżki, otwór musi być nieco większy, tamtędy bowiem będzie się wysypywać karma. Jeżeli nie macie zbędnych łyżek kuchennych, można wyciąć otwór w dolnej części butelki, poniżej zamocować patyczek przyklejony na ciepło i regularnie dosypywać do środka ziaren.

Szybkie sposoby na wykonanie karmników dla ptaków - Zrób to sam - Artillo.pl

Naturalny karmnik z jabłka i nasion słonecznika

To najprostszy oraz najbardziej ekologiczny sposób wykonania karmnika. Jabłko należy wydrążyć, przewiązać sznurkiem i wbić do niego nasiona słonecznika. Tak ozdobioną kulę zwieszamy na drzewie i obserwujemy, jak ptaki sobie poradzą z wyłuskaniem nasion :).

15 pomysłów na karmniki dla ptaków DIY - KreatywnaChwila.pl

Jeżeli macie większe ambicje i chcecie własnoręcznie zrobić drewniany karmnik dla ptaków, poniżej zamieszczam film z dokładną instrukcją.

Powodzenia!