TEMAT DNIA: „Kolorowe prezenty od Mikołaja”

Dzisiaj razem ze Świętym Mikołajem będziemy doskonalić umiejętność przeliczania i porównywania liczebności dwóch zbiorów.

1. Rozwiążcie krótką zagadkę:

Co roku w grudniową noc,

wszystko ma czarodziejską moc.

Wtedy też Mikołaj Święty,

rozdaje dzieciom … . (prezenty)

• Zabawa matematyczna „Kolorowe prezenty od Mikołaja”.

Do zabawy przygotujcie sylwety prezentów – wydrukujcie te gotowe i je pokolorujcie lub narysujcie samodzielnie w czterech kolorach:

– 5 czerwonych

– 6 niebieskich,

– 4 żółte,

– 5 zielonych.

Po wydrukowaniu lub narysowaniu prezentów, wytnijcie je.

Wszystkie prezenty wrzućcie do woreczka i wymieszajcie. Następnie zróbcie porządek i podzielcie je według kolorów. Zaczynamy zabawę. Rodzic zadaje dziecku pytania:

– Ile jest prezentów: czerwonych? (5)/ niebieskich? (6)/ żółtych? (4)/ zielonych? (5).

– Powiedz, których prezentów jest tyle samo? (Czerwonych i zielonych).

– Jak można to sprawdzić? (np. łączyć w pary prezenty czerwone i zielone).

– Powiedz, których prezentów jest najwięcej? (niebieskich).

– O ile więcej niż czerwonych (o 1)/ żółtych (o 2)/ zielonych (o 1).

– Jak można to sprawdzić? (j. w.)

– Powiedz, których prezentów jest najmniej? (żółtych).

– O ile mniej niż zielonych (o 1)/ niebieskich (o 2)/ czerwonych (o 1).

– Jak można to sprawdzić? (j. w.)

– Umiesz policzyć wszystkie prezenty? Do dzieła! Rodzic w razie potrzeby pomaga w prawidłowym przeliczeniu wszystkich prezentów.

• Ćwiczenia gimnastyczne z kołem Wordwall – zakręć kołem i wylosuj ćwiczenie.

Kliknij „Rozpocznij”, następnie „Zakręć”. Koło wylosuje dla Ciebie ćwiczenie, które musisz wykonać. Aby na kole nie było już tego samego ćwiczenia, należy kliknąć „Usuń” i „Wznów”. Kręćcie kołem w ten sposób, dopóki nie wyczerpią się wszystkie ćwiczenia. Powodzenia!

Życzymy Udanej Zabawy!

• Akcja „Biała wstążka” 2021

Gminne Przedszkole „Wróżka” włączyło się w kampanię „Biała wstążka”. Jest ona jednym z elementów międzynarodowej akcji „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć”, której celem jest eliminacja przemocy.

Kampania „16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć” trwa od 25 listopada (Międzynarodowy Dzień Przeciw Przemocy Wobec Kobiet) do 10 grudnia (Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka).

Już dziś zachęcamy wszystkich Przedszkolaków i ich Rodziców do udziału w tej akcji i w dniach od 25 listopada do 10 grudnia do przypięcia białej wstążki jako znaku naszego sprzeciwu wobec przemocy.

• Jednym z powodów stosowania przemocy wobec innych jest Uczucie Złości.

Aby przybliżyć dzieciom temat przemocy i jednego ze sposobów jej zapobiegania, zapraszam do wysłuchania i obejrzenia „Bajki o Złości”.

Poznajcie Złość, która zamieszkała u Zosi. Złość chciała, żeby ją w końcu ktoś zauważył, a nie tylko uciszał. Przez to czuła się coraz bardziej zdenerwowana i w swej złości coraz to nowe sposoby złoszczenia Zosi podsuwała.

Rodzina była już tym zmęczona, aż mama wpadła na pomysł jak można pomóc Zosi i całej rodzinie.

Jaki to sposób i czy udało się Zosi przestać się złościć?

Bajka dla dzieci – Bajka o Złości – Bajkowanie

• Obejrzyjcie również wspólnie z rodzicami film promujący akcję NIE BIJ #Lepiej Przytul, STOP PRZEMOCY  i odpowiedzcie na pytanie:

„Czy można bić inną osobę (bez względu na to czy jest to osoba bliska czy obca) i dlaczego (nie wolno tego robić)?”