Dzień dobry

Zgodnie z planem działania przesyłam Państwu propozycje, które można wykorzystać w dniu dzisiejszym.

• Słuchanie opowiadania
    ,,Pogoda” B. Forma
    -dziecko wysłuchuje w skupieniu opowiadania
    -wypowiada się na jego temat
    -dziecko poznaje naukę o pogodzie i zawód meteorologa prezentacja
  • dziecko wymienia składniki pogody
  • dziecko Poznaje stany skupienia wody za pomocą ,, Tablitu –zabawy (krople)
    1 –lód
    2 –para wodna
    3 obieg wody –chmura
    4 –krople deszczu
    5 -śnieg

Opowiadanie ,,Pogoda”
Autor: Bożena Forma

Adaś ciągle spogląda w okno. Dzisiaj z grupą przedszkolaków jedzie na wycieczkę. Ale co z tą pogodą? Czy wycieczka się uda? Mają jechać bryczką i grać w piłkę.

• Mamusiu, nie widać słońca. po niebie płyną ciemne chmury – chłopiec ze smutkiem spogląda w okno.
  • Może zabiorę grubszą kurtkę, a może wyciągnę z plecaka krótkie spodnie, pewnie ich nie założę – coraz bardziej denerwuje się Adaś.
  • Nie mart się, popatrz termometr wskazuje wysoką temperaturę – tłumaczy mama.
  • Jest ciepło, chociaż trochę parno. Włączymy telewizor i zaraz dowiemy się jaka będzie pogoda – na ekranie pojawiła się mapa Polski.
  • Mieszkamy tutaj, gdzie widać słońce zza chmur – tłumaczy Adasiowi. – Wprawdzie widać czasami padający deszcz, jednak to tylko przelotne opady.
    Adaś wpatruje się w mapę pogody.
  • Trochę podobna do naszego kalendarza pogody. Codziennie wspólnie z panią zaznaczamy na nim pogodę jaką zaobserwowaliśmy w drodze do przedszkola. Wybieramy chmurki, krople deszczu, ugięte na wietrze drzewa.
    Zegar wybija ósmą godzinę.
  • Na nas już czas – mama z Adasiem idą do przedszkola.
  • Będzie wspaniale, zobaczysz. Przebierz się w krótkie spodenki, jest coraz cieplej.
    Pogoda dopisała. Chociaż było pochmurno nie spadła ani jedna kropla deszczu. Był spacer nad jezioro, przejazd bryczką i oczywiście gra w piłkę. Dzieci wróciły bardzo zadowolone, chociaż trochę zmęczone.
    Dziecko wypowie się na temat opowiadania, z równoczesnym pogłębianiem wiedzy
    Dziecko dowie się czym jest meteorologia i kto to synoptyk – prezentacja,
    nazwie elementy pogody znajdujące siew prezentacji multimedialnej

Życzę zdrowia