6.11.2020. Propozycje zadań i zabaw dla dzieci 

Temat: Eksperymenty z wodą. 

Dziś zamienimy się w badaczy i będziemy eksperymentować z wodą.  

Zabawa badawcza “Trzy stany skupienia” 

Odpowiedzcie na pytania: Co to jest woda? Do czego nam jest potrzebna? Czy woda zawsze wygląda tak samo? Czy zawsze jest płynem? Jaką inną postać wody znacie? 

Do przeprowadzenia eksperymentów z wodą potrzebne będą: woda, miska słoik 

  1. “Ciecz” – najpierw pobawimy się w przelewanie wody do różnych naczyń o różnym kształcie. Tą samą ilość wody wlewamy do różnych naczyń (kubka, miseczki, filiżanki, butelki) i zaznaczamy jej poziom kreską na naczyniu. Spróbujmy i dopowiedzieć na pytania: Jaki kształt ma woda w naczyniu? Czy poziom wody w różnych naczyniach jest taki sam? 

Pomagamy dzieciom dojść do wniosku, iż woda w stanie ciekłym przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje. 

  1. “Ciało stałe” – znajdźcie w domu woreczki lub foremki na lód. Napełnijcie je wodą. Dotknijcie woreczków i sprawdźcie jaka jest w nich woda (miękka, jaką ma temperaturę). Następnie włóżcie woreczki z wodą do zamrażalki. Po kilku godzinach wyjmijcie je i spróbujcie powiedzieć  np. jakie cechy ma lód (zimny, twardy, śliski, ma kształt) 
  1. “Gaz” – W jakich sytuacjach można obserwować parę wodą? Pamiętacie film o parowaniu wody w przyrodzie? Para wodna to gaz, którego nie widać. Widzimy ją podczas gotowania zupy w garnku lub gotowania wody w czajniku.  

Uwaga!!! 

Do tego eksperymentu wymagana jest pomoc osoby dorosłej!! 

Poproście o pomoc rodzica – niech mama, bądź tata zagotują wodę. Widzicie jak woda w czajniku pod wpływem temperatury paruje. Niech mama nad gotującą się wodą  ustawi talerzyk. Pamiętajcie o bezpieczeństwie. Zobaczcie jaki się robi talerzyk i spróbujcie  opisać jaka jest para wodna wydobywająca się z czajnika (mokra, ciepła). 

Woda może mieć różny kształt, kolor, temperaturę, może być niewidzialna, twarda, miękka, ślizga. Woda jest ważna w  naszym życiu, cały czas krąży w przyrodzie. Krótko mówiąc jest magiczna. 

Zabawy w głoskowanie! 

Spróbujcie przegłoskować słowa: gaz, woda, lód, para 

KALENDARZ POGODY 

Jaki mamy dzisiaj dzień tygodnia? Jaki miesiąc i dzień miesiąca? Jaka jest pora roku? 

A jaką mamy dziś pogodę?- Pamiętajcie zaznaczcie pogodę i jej zjawiska atmosferyczne w Waszym kalendarzu pogody.