Kwiecień uznawany jest jako miesiąc świadomości autyzmu. 

Autyzm jest najczęściej występującym całościowym zaburzeniem rozwoju dziecka. Objawia się trudnościami w porozumiewaniu się i kontaktach społecznych, rozumieniu zachowań innych osób, rozwoju zabawy, postrzeganiu świata.

Pierwsze symptomy autyzmu pojawiają się bardzo wcześnie, często można je zaobserwować już u kilkunastomiesięcznych niemowląt, ale zawsze pojawiają się przed ukończeniem przez dziecko 3 roku życia. Dlatego tak ważna jest wczesna diagnoza.

Brak odpowiedniej terapii i wsparcia może prowadzić do bardzo poważnych trudności w funkcjonowaniu. Warto pamiętać, że zaburzenia autystyczne mają zróżnicowany charakter i nie tworzą jednolitego obrazu. W związku z tym aktualnie używa się określenia spektrum zaburzeń autyzmu (ASD),

Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tego zaburzenia i uwrażliwienie innych na problemy dotkniętych nim osób i ich rodzin.

W ramach akcji przyłączamy się do Światowych Obchodów Budowania Świadomości o Autyzmie i proponujemy Państwu zapoznanie się z nagraniem logopedy Pani Justyny Wolak, która w interesujący i przystępny sposób przybliża nam wiedzę dotyczącą autyzmu.

Link do nagrania poniżej:

https://www.facebook.com/neurologopedajustynawolak/videos/1162209344946903

Pozdrawiam 🙂

Paulina Jakubowska

pedagog