Czym jest przemoc?

1. Przemoc to celowe działanie mające na celu skrzywdzenie, zastraszenie lub poniżenie innej osoby.

2. Przemoc nie dotyczy wyłącznie działań fizycznych – może obejmować także działania psychiczne i emocjonalne.

3. Warto pamiętać, że brak reakcji na przemoc jest również formą współuczestnictwa.

Rodzaje przemocy:

1. Przemoc fizyczna: uderzenia, kopanie, duszenie, zadawanie bólu – fizyczne działanie prowadzące do uszkodzeń ciała.

2. Przemoc słowna i emocjonalna: poniżanie, wyśmiewanie, grożenie, upokarzanie manipulacja emocjonalna, wywoływanie poczucia winy.

3. Przemoc psychiczna: kontrola, szantaż, izolacja od bliskich, zastraszanie – długotrwała przemoc psychiczna może prowadzić do depresji i stanów lękowych.

4. Cyberprzemoc: obraźliwe komentarze, stalking, rozpowszechnianie prywatnych zdjęć – rosnący problem w erze cyfrowej, gdzie granice między światem rzeczywistym a wirtualnym się zacierają.

Każdy ma prawo do życia bez przemocy!

Każdy człowiek ma prawo do życia w bezpiecznym środowisku, wolnym od jakiejkolwiek formy przemocy.

Konwencja Praw Dziecka i inne dokumenty międzynarodowe podkreślają konieczność ochrony dzieci i młodzieży przed przemocą.

Ochrona prawna przysługuje każdemu, niezależnie od płci, wieku, narodowości czy przekonań.

Każdy członek społeczeństwa ma obowiązek reagować, gdy widzi akty przemocy. Bierność wobec przemocy to przyzwolenie na jej kontynuację. Wszyscy możemy przyczynić się do zmniejszenia przemocy poprzez: zgłaszanie incydentów, wsparcie osób doświadczających przemocy, edukację innych na temat przemocy i jej konsekwencji.

Jak reagować na przemoc?

1. Nie ignoruj przemocy – reaguj, gdy widzisz, że ktoś jest krzywdzony.

2. Szukaj pomocy – zgłoś sytuację.

3. Wspieraj – rozmawiaj z osobami, które doświadczają przemocy, zaproponuj pomoc.

4. Edukacja – uświadamiaj innych o szkodliwości przemocy i ucz, jak jej zapobiegać.

Małgorzata Bielska

pedagog specjalny