BEZPIECZNY PRZEDSZKOLAK W SIECI

Najnowsze badania pokazują, że relacje młodych ludzi z urządzeniami ekranowymi ulegają dynamicznym zmianom – a przede wszystkim stają się coraz bardziej zażyłe. Według danych Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę aż 96% nastolatków co najmniej raz dziennie korzysta z mediów społecznościowych. Przeciętny uczeń spędza w sieci ok. 4 godziny i 50 minut w tygodniu i ponad 6 godzin w weekendy. Sporą część tego czasu dzieci przeznaczają na oglądanie filmów i klipów na serwisach streamingowych lub grę w gry online. Tak intensywne korzystanie z internetu często ma swoje ciemne strony.

Ok. 43% nastolatków od 11 do 18 lat miało kontakt z treściami uznawanymi za szkodliwe i niebezpieczne.

Dlatego, jak nigdy wcześniej, rodzice muszą trzymać rękę na pulsie i zadbać o bezpieczeństwo i równowagę w korzystaniu z elektroniki przez ich pociechy.

Tylko, jak się za to zabrać, gdy tak trudno nadążyć za zmieniającymi się trendami?

Dobrze jest towarzyszyć dziecku we wkraczaniu w świat mediów cyfrowych już od najmłodszych lat. Ogromne znaczenie ma uzgodnienie domowych zasad ekranowych oraz przerw w korzystaniu z urządzeń. Zanim dasz dziecku do ręki tablet, komórkę lub własnego laptopa aktywuj w nich odpowiednie zabezpieczenia i blokady. Wyjaśnij maluchowi, czemu służą ustawienia prywatności w mediach społecznościowych i jak korzystać z nich w odpowiedzialny sposób. A przede wszystkim: oferuj dziecku stałe wsparcie i rozmawiaj z nim o tym, co robi w sieci. Dzięki temu wzrastają szanse, że jeśli doświadczy cybernękania lub trafi na niepokojące treści, zwróci się o pomoc właśnie do ciebie.

Pomysły na konstruktywne wykorzystanie mediów w życiu rodzinnym

0-2 lata
Czytaj swojemu dziecku książeczki z obrazkami i opowiadaj o tym, co jest na ilustracjach. Zachęcaj malucha do formułowania pierwszych sylab i słów oraz do wskazywania konkretnych szczegółów na obrazkach. W ten sposób wspierasz rozwój mowy dziecka.
3-5 lat
Zachęcaj pociechę do wspólnego słuchania krótkich audiobooków. Kiedy czytasz jej na głos, sprawdzaj co jakiś czas, czy aktywnie słucha. Wspomniane czynności ćwiczą u dzieci zdolność koncentracji. Na tym etapie możecie również wspólnie korzystać z mediów wyświetlanych na ekranie. Na początku najlepiej sprawdzą się proste aplikacje książkowe oraz dostosowane do wieku programy telewizyjne.
6-7 lat
Po wkroczeniu w wiek szkolny twój kilkulatek zaczyna coraz bardziej interesować się programami i kanałami dla dzieci, np. rozrywkowymi czy popularnonaukowymi. Oglądajcie je wspólnie i rozmawiajcie o tym, czego można się z nich nauczyć. Również gry i aplikacje edukacyjne mogą okazać się bardzo wartościowe. Zachęcaj swoją pociechę do kreatywnego korzystania z mediów, np. do robienia ciekawych zdjęć za pomocą aparatu fotograficznego.
8-10 lat
Nadszedł czas na rodzinne wieczory filmowe! Po seansie rozmawiajcie ze swoim brzdącem i wymieniajcie się spostrzeżeniami, co najbardziej wam się podobało. Dzięki temu dziecko stopniowo rozwinie własny, indywidualny gust i preferencje. Twoja pociecha może też coraz sprawniej korzystać z komputera i sieci internetowej. Możecie na nim wspólnie grać w stosowne do wieku gry lub wyszukiwać informacje w jednej z dziecięcych przeglądarek.
11-13 lat
W tym wieku media mogą dostarczyć wam wielu ciekawych tematów do rozmowy. Idźcie razem do kina lub zagrajcie w grę na komputerze lub konsoli. Dzięki temu znajdziecie całą gamę sposobów spędzania wolnego czasu, które sprawią frajdę całej rodzinie. Nie zdziw się, gdy media społecznościowe i smartfony zaczną odgrywać coraz większą rolę w życiu twojego dziecka. Wspieraj swoją pociechę i dyskretnie obserwuj jej pierwsze kroki na platformach społecznościowych.

Media cyfrowe w życiu twojego dziecka – jak zachować umiar?
Dzieci potrzebują jasnych i prostych zasad, które będą na bieżąco regulować ich korzystanie z mediów cyfrowych. Pozwolą one uniknąć wielu kłótni i nieporozumień, jednocześnie od samego początku kształtując zdrową relację pomiędzy twoim dzieckiem a światem nowych mediów.

Wiek- Media do słuchania Media do wyświetlania
0 – 3 lat do 30 min WCALE
3 – 6 lat do 45 min DO 30 MIN
6 – 10 lat do 60 min wspólnie do 45 min
od 10 lat wszystkie media: jedna godzina tygodniowo na każdy rok życia

W kwestii ogólnego użytkowania mediów cyfrowych dobrze sprawdza się tzw. zasada 3-6-9-12:
przed 3 rokiem życia: dziecko nie korzysta z mediów wyświetlanych na ekranie
przed 6 rokiem życia: dziecko nie posiada własnej konsoli
przed 9 rokiem życia: dziecko nie posiada własnej komórki ani smartfona
przed 12 rokiem życia: dziecko nie korzysta z komputera bez nadzoru

Opracowała:

Paulina Jakubowska

pedagog