Szanowni Rodzice 🙂

Gminne Przedszkole „Wróżka” przyłącza się do udziału w Kampanii

„DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY”

organizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę we współpracy z Krajową Koalicją na rzecz ochrony Dzieci pod patronatem Rzeczniczki Praw Dziecka oraz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Bydgoszczy.

W ramach kampanii do dnia 19 listopada 2024 r. na terenie przedszkola zorganizowane zostaną następujące działania:

1. Przeprowadzenie zajęć edukacyjnych i pogadanek, które nauczą dzieci unikania, rozpoznawania i reagowania na przemoc. Wyposażą dzieci w wiedzę gdzie szukać pomocy. Zajęcia w ramach pracy z psychologiem, zajęć z pedagogiem- Trening Umiejętności Społecznych. Udostępnienie w/w scenariuszy zajęć nauczycielom. Docelowo wyposażenie wszystkich nauczycieli w kompetencje z zakresu TUS dzięki przeprowadzeniu szkolenia dla wszystkich nauczycieli z zakresu Treningu Umiejętności Społecznych.
  2. Promowanie uważnego rodzicielstwa, przypomnienie Standardów Ochrony Małoletnich w ramach zebrań i spotkań z rodzicami. Specjaliści w ramach dyżurów dla rodziców.
  3. Włączenie pracowników (także niepedagogicznych) do udziału w dostępnym w linku kursie e-learningowym, w celu poszerzenia wiedzy na temat skutecznego reagowania na przemoc wobec dzieci.
  4. Rozpowszechnienie informacji o kampanii na stronie internetowej i w innych mediach społecznościowych, aby zwiększyć jej zasięg i zachęcić do zaangażowania się, a także zaopatrzyć rodziców w niezbędną wiedzę dzięki kursom e-learning.

W ramach kampanii zapraszamy także do wzięcia udziału w cyklu darmowych webinarów umieszczonych na stronie: https://dziecinstwobezprzemocy.pl/,

w zakładce Webinary i lekcje, gdzie znajduje się także ich szczegółowy opis.

Tematyka proponowanych webinarów wraz z terminem ich realizacji to:

1. ZOBACZ, USŁYSZ, ZAREAGUJ – co zrobić, gdy widzimy lub podejrzewamy krzywdzenie dziecka?
Kiedy: 15.10.2024 r., godz.: 16:00–17:30
Osoby prowadzące: Magda Winiarska-Smoczyńska, Paulina Masłowska

2. ZOBACZ DZIECKO – czynniki chroniące prawidłowy rozwój.
Kiedy: 22.10.2024 r., godz.: 19:00–20:30
Osoba prowadząca: Magda Winiarska-Smoczyńska

3. GADKI – 5 zasad bezpieczeństwa dla dzieci
Kiedy: 24.10.2024 r., godz.: 17:00–18:30
Osoba prowadząca: Marta Skierkowska

4. Dziecko i tata – duet, który ma moc!
Kiedy: 29.10.2024 r., godz.: 17:00–18:30
Osoba prowadząca: prof. ucz. dr hab. Błażej Kmieciak

5. Przemoc rówieśnicza (online i offline): jak rozmawiać, rozpoznawać i skutecznie reagować?
Kiedy: 5.11.2024 r., godz.: 17:00–18:30
Osoba prowadząca: Ewa Dziemidowicz

6. Dojrzałość emocjonalna opiekunów a nadopiekuńczość.
Kiedy: 13.11.2024 r., godz.: 17:00–18:30
Osoba prowadząca: Joanna Flis

Wszelkie relacje z realizowanych działań będą mogli Państwo śledzić na naszej stronie FB oraz stronie przedszkola.

W imieniu dyrekcji oraz wszystkich pracowników naszego przedszkola serdecznie zachęcamy także do zapisu na powyższe webinary co ułatwi rozmowę z dziećmi na tak ważne dla nich tematy.

Opracowała:

Paulina Jakubowska