Holistyczne podejście do mowy dziecka.

Funkcje prymarne.

W ostatnich latach zaobserwować można znaczny wzrost ilości dzieci z zaburzeniami mowy, wadami zgryzu, szeroko pojętymi trudnościami w zakresie mowy. We współczesnej logopedii dominuje tendencja do całościowego, holistycznego podejścia do rozwoju dziecka, w tym rozwoju mowy. Takie podejście pozwala na gruntowną bo przyczynową terapię dziecka. Jako logopedzi szczególną uwagę zwracamy na tzw. funkcje prymarne , czyli czynności w obrębie twarzy, które poprzedzają pojawienie się mowy. Zalicza się do nich między innymi: ssanie, połykanie, gryzienie, żucie. Czynności te są podłożem rozwoju mowy, ponieważ mowa jest zjawiskiem wtórnym wobec wyżej wspomnianych funkcji. Dla prawidłowego rozwoju języka istotny jest prawidłowy przebieg funkcji prymarnych. W związku z powyższym zachęcam do zweryfikowania, jak owe funkcje realizowane są przez Państwa dziecko.

Zaburzenia czynności prymarnych, które mogą zaobserwować rodzice to między innymi:

-oddychanie przez usta

-chrapanie, częste infekcje dróg oddechowych, powiększone migdały

-wady zgryzu

-otwarta jama ustna podczas spoczynku

-ślinienie się

-obniżona koncentracja, szybka męczliwość, niedotlenienie

-wysuwanie głowy

-wysokie wysklepione podniebienie

-wysuwanie języka pomiędzy zęby podczas mówienia

-nieprawidłowe ustawienie języka podczas spoczynku-język za dolnymi zębami

Jeśli zauważycie Państwo, któryś z wymienionych objawów u swoich dzieci lub inne nieprawidłowości w rozwoju mowy skontaktujcie się z logopedą, który dokona diagnozy lub zasugeruje pogłębioną diagnozę.

ANKIETA DLA RODZICÓW NA TEMAT CZYNNOŚCI PRYMARNYCH

W celu oceny jak u Państwa dziecka przebiegają funkcje prymarne .

1. Czy dziecko podczas zabawy ma otwarta buzię?
  2. Czy dziecko śpi z „otwartymi” ustami?
  3. Czy dziecko często się ślini?
  4. Czy chrapie podczas snu?
  5. Czy podczas jedzenia gryzie tylko jedną stroną?
  6. Czy jedzenie wypada z buzi dziecka? Czy żuje z otwartą buzią?
  7. Czy podczas mówienia język wysuwa się pomiędzy zęby?
  8. Czy u dziecka występują parafunkcje (ssanie palca, obgryzanie paznokci, przygryzanie błony śluzowej policzka lub inne?).
  9. Czy dziecko spożywa tylko określone produkty (wybiórczość pokarmowa)?

Neurologopeda

Ewa Naczyńska