Grupa 7 – dzieci 6 letnie: sala 13

Nauczyciele:

M.Wiśniewska

A.Jankowska

 
Pomoc nauczyciela:
M.Kardaś
 
HARMONOGRAM POSIŁKÓW
ŚNIADANIE 8.40
OBIAD 12.30
PODWIECZOREK 14.10
 
ZAJĘCIA DODATKOWE
JĘZYK ANGIELSKI WTORKI I CZWARTKI 11.45 - 12.15 p. Dorota Kopczyńska
RYTMIKA ŚRODA 9.15 - 9.45 
RELIGIA ŚRODA 11.15 - 11.45 p. Ewa Klesińska

JAK BAWIĆ SIĘ I PRACOWAĆ Z DZIECKIEM PRZYGOTOWUJĄC JE W TEN SPOSÓB DO NAUKI W SZKOLE?
• wymienianie z pamięci cech przedmiotów np.: jaki jest cukier, słoń, orzech? Co jest kwaśne?
• klasyfikowanie przedmiotów lub obrazków np. klocki według kształtu, koloru, wielkości, obrazków według treści np. zwierzęta domowe, leśne
• zabawa w „prawdę i nieprawdę” (dorosły mówi np. czerwona trawa, miękka poduszka, róża pachnie, zielony śnieg itp. a dziecko reaguje mówiąc „prawda”, „nieprawda”
• zabawa w kończenie zdań np. gdy chcę malować, to muszę przygotować...; gdy zniszczę koledze zabawkę, to muszę..
• zabawa w szukanie przeciwieństw np. grzeczny - ....itp
• zabawa w definiowanie np. co to jest dom, książka, przyjaciel..
• zabawy z historyjkami obrazkowymi: układanie według właściwej kolejności obrazków tworzących historyjkę; opowiadanie historyjki; opowiadanie historyjki 
z której zabrano wcześniej obrazek (np. ostatni lub środkowy)
• rozwiązywanie i układanie zagadek
• zabawa „na niby”- dziecko wyobraża sobie i opowiada, co by było gdyby np. ludzie mogli fruwać, gdyby istniały wróżki, mamę wyręczył w sprzątaniu robot ...
• zabawa „co się zmieniło” - dziecko opowiada o zmianach jakie zaistniały np. w pokoju, na stole itp.
• oglądanie obrazków różniących się szczegółami – wskazywanie tych różnic
• konstruowanie, budowanie z klocków budowli według wzoru – „zbuduj takie samo”
• modelowanie znanych dziecku liter np. z plasteliny, miękkiego drutu
• labirynty – wyszukiwanie drogi, którą trzeba pokonać, aby dotrzeć do określonego celu
• wypełnianie kolorem oznaczonych pól – zabawa „co się kryje na tym obrazku?”
• malowanie rysunków konturowych np. kopiowanie przez kalkę techniczną
• układanie puzzli itp.

                                                 WYDARZENIA W NASZEJ GRUPIE

Przyjaciół powitać czas, przedszkole także wita nas

Dzień Przedszkolaka

W pierwszych dniach po wakacjach czas upłynął nam na wakacyjnych wspomnieniach oraz na omówieniu sobie Kodeksu naszej grupy. Przypominaliśmy sobie hymn naszego przedszkola, sprawdzaliśmy co zmieniło się w sali, jakie pojawiły się nowe kąciki.

 

 

20.09 swoje święto obchodziły wszystkie przedszkolaki i nasza grupa także czynnie brała w tym udział. Tańczyliśmy dla młodszych przedszkolaczków, braliśmy udział w zabawach na terenie przedszkola zarówno na scenie gdzie odbywały się zabawy integracyjne jak i na całym placu przedszkola. Na zakończenie zrobiliśmy sobie piknik i zjedliśmy pyszne słodycze i nie tylko przygotowane przez naszych rodziców. 

"Wstrzymał słońce ruszył Ziemię". Poznajemy życie i dokonania naukowe Mikołaja Kopernika

04.10.2018 Dzień Zwierząt

W dniach 01 - 05 10. dzieci z naszej grupy wspólnie z dziećmi z grupy 6 realizowały tematykę związaną z kosmosem. Poznały wielkiego polskiego astronoma Mikołaja Kopernika brały udział w doświadczeniach o obrocie Ziemi dookoła Słońca, wykonały prace plastyczne związane z omawianą tematyką. Na zakończenie odbył się międzygrupowy quiz wiedzy o kosmosie i Mikołaju Koperniku. Quiz zakończył się remisem. Dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomiki a na zakończenie był słodki poczęstunek oczywiście w postaci pierników.

Zdjęcia z tych wydarzeń można podziwiać w naszej galerii.

 

W naszym przedszkolu z okazji dnia zwierząt mogliśmy gościć pana leśniczego który bardzo ciekawie opowiadał nam o zwierzętach leśnych i ich zwyczajach. Wykonaliśmy zwierzątka do wspólnego albumu który można podziwiać w naszej szatni przedszkolnej.

PODZIĘKOWANIE

Wycieczka do Centrum Popularyzacji Kosmosu Planetarium w Toruniu

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY TACIE NATALKI PANU ANDRZEJOWI KIEROŃSKIEMU ORAZ INSTRUKTORCE TAŃCA PANI ZOSI Z ZESPOŁU OLTOM ZA ZORGANIZOWANIE I POPROWADZENIE W NASZEJ GRUPIE ZAJĘĆ I ZABAW MUZYCZNO - RUCHOWYCH. ZAJĘCIA ODBYŁY SIĘ 05.10.18 W NASZEJ SALI. ZDJĘCIA OCZYWIŚCIE W GALERIIsmiley

 

 

 

Dnia 09.10.18 nasza grupa wspólnie z grupą 6 wybrała się na wycieczkę autokarową do Torunia. Naszym celem było oczywiście Planetarium i seans pt:"Cudowna podróż". W bardzo dobrych nastrojach dotarliśmy do Torunia i poszliśmy pod pomnik Mikołaja Kopernika przy którym oczywiście zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie ale oczywiście najlepsze dopiero było przed nami. W Planetarium dzieci z dużym zaciekawieniem wybrały się w kosmos i odbyły "Cudowną podróż" po kosmosie i wszystkich planetach, mogły podziwiać gwiazdy oraz odkrywać gwiazdozbiory. Wycieczka kończyła wspólną tygodniową tematykę o kosmosie i Mikołaju Koperniku.

Audycja muzyczna 

100 LECIE ODZYSKANIA PRZEZ POLSKĘ NIEPODLEGŁOŚCI

Dnia 18.10.2018 roku w naszym przedszkolu odbył się koncert muzyków ze szkoły muzycznej. Dzieci miały okazję obcowania ze sztuką muzyczną, a także mogły wziąść czynny udział w tym wydarzeniu tj: tańczyły, śpiewały, mogły poćwiczyć grę na instrumentach.

 

 

 

W całej Polsce obchodzimy w tym roku święto 100 lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. Z tej okazji w naszym przedszkolu też mogliśmy przeżywać to wielkie wydarzenie razem. Dnia 08.11.2018 roku odbyła się uroczystość podczas której dzieci i zaproszeni goście mogli usłyszeć pieśni patriotyczne, zobaczyć tańce ludowe, obejrzeć fil historyczny i wspólnie razem przypomnieć i poznać historię Polski. Nasza grupa uświetniła to wydarzenie wprowadzając poczet sztandarowy i śpiewając Hymn Polski. Zaśpiewaliśmy również dla gości hymn który posiada nasze przedszkole.

 

DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA POMOC W  PRZYGOTOWANIU DZIECI DO TEJ UROCZYSTOŚCI

Dzień Pluszowego Misia

GRATULACJE

26.11.2018 w naszym przedszkolu świętowaliśmy Dzień Pluszowego Misia z tej okazji dzieci przyniosły swoje ukochane misie. Zabawa była bardzo udana. Dzieci bawiły się z misiami, opowiadały o nich, śpiewały piosenki o misiu, a także poznały historię powstania Dnia Pluszowego Misia.

DZIĘKUJEMY MAMIE NINY I NELI ORAZ MAMIE MAI ZA PRZYGOTOWANIE PIĘKNYCH WIERSZY O MISIU

 

SERDECZNE GRATULACJE DLA FRANKA ORAZ MICHAŁKA ZA WZIĘCIE UDZIAŁU W VI GMINNYM KONKURSIE RECYTATORSKIM PT: "PIĘKNA NASZA POLSKA CAŁA". BRAWO

 

PODZIĘKOWANIE DLA RODZICÓW ZA PRZYGOTOWANIE DZIECI

PODZIĘKOWANIE

MIKOŁAJKI

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY TYMONOWI Z RODZICAMI, KACPROWI Z RODZICAMI, FRANKOWI I GABRYSI Z RODZICAMI, JASIOWI MALINOWSKIEMU Z RODZICAMI, ZA WZIĘCIE UDZIAŁU W PRZEDSZKOLNYM KONKURSIE POETYCKIM PT: "POLSKA W NASZYCH SERCACH".

 

06.12.2018 tradycyjnie jak co roku odwiedził nas św. Mikołaj. Na stołówce odbył się teatrzyk w wykonaniu nauczycielek. Dzieci musiały wykonać zadania przygotowane przez św. Mikołaja i Elfy, śpiewały świąteczne piosenki, radości nie było końca. Oczywiście Mikołaj pamiętał o dzieciach i zostawił im słodkie upominki.

Spotkanie przy choince - PODZIĘKOWANIA

ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE

17.12.2018 w naszej grupie odbyło się spotkanie przy choince z rodzicami. Dzieci zaprezentowały dla rodziców przepiękne Jasełka.

 

SERDECZNIE DZIĘKUJEMY RODZICOM ZA ZORGANIZOWANIE SŁODKIEGO POCZĘSTUNKU

 

PODZIĘKOWANIE DLA MAMY PAWEŁKA ZA USZYCIE CHUST 

 

Niech magiczna moc wigilijnego wieczoru przyniesie Wam spokój i radość. Niech każda chwila świąt Bożego Narodzenia żyje własnym pięknem, a Nowy Rok obdaruje Was pomyślnością i szczęściem.

NAJPIĘKNIEJSZYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA!

Dzień Babci i Dziadka

 

Dnia 10.01.2019 dzieci prezentowały przygotowany program artystyczny dla babci i dziadków. Nie zabrakło wierszy, piosenek oraz tańców. Był to również czas wzruszających wspomnień. Dziękujemy wszystkim za przybycie i wspaniałą atmosferę.

Bal karnawałowy

 

Dnia 13.02.2019 w przedszkolu odbyła sie zabawa karnawałowa. Dzieci przebrane za różne postacie prezentowały swoje stroje w paradzie marszowej wszystkim grupom. Ponadto prócz tanecznej zabawy i skocznych rytmów odbywały się konkursy np.taniec na gazecie, taniec z balonem, bieg z jajkiem,zabwa krzesełkowa. Podczas przerw dzieci kosztowały słodkiego poczęstunku. To były niezapomniane wrażenia!

Dzień Bezpieczeństwa w sieci

Dnia 05.02.2019 odbyły się zajęcia grupowe dotyczące tematyki bezpieczeństwa w sieci. Dzieci poznawały zasady bezpiecznego korzystania z sieci, wykonały prace plastyczne utrwalające zapamiętanie pozyskanych informacji.

Wycieczka do Muzeum Wojsk Lądowych

Dnia 26.02.2019 dzieci z grupy 3 i 7 wybrały się na wspólną wycieczke do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Na miejscu dzieci mogły podziwiać i dowiedzieć się ciekawostek nt. przygotowanej wystawy a także prezentowanych eksponatów. Największą atrakcją była możliwość zobaczenia z bliska czołgów oraz rakiet. Dzieci utrwaliły również wiadomości dotyczące naszego kraju, symboli narodowych oraz pracy zawodowej żołnierza. Wycieczka do Muzeum wywołała wiele wrażeń i uśmiechów na twarzy dzieci.

Warsztaty z rodzicami- ,,Mój zawód, moja pasja''

Dnia 28.02.2019 odbyły się zajęcia muzyczne z tatą Zuzi. R. podczas,których dzieci miały okazję poznać zestaw instrumentów jakie zawiera perkusja. Pan Robert wyjaśnił dzieciom historię powstania instrumentu oraz opisał poszczególne z nich. Ponadto dzieci uczestniczyły w zabwach muzyczno- rytmicznych. Ojj było głośno i zabawnie;) Na koniec każde z dzieci miało możliwość zagrania na instrumencie wg własnego pomysłu. Tego dnia ujawniło się wiele talaentów artystycznych. Składamy serdecznie podziękowania za wspaniale przeprowadzone zajęcia! 

 

Poznajemy sławnych Polaków

 

Dnia 28.02.2019 dzieci z grupy 7 i grupy 9 uczestniczyły w zajęciach o tematyce ,, Poznajemy sławnych Polaków''. Podczas nich zdobyły informacje dotyczące życia i twórczości wybitnego kompozytora jakim był Fryderyk Chopin.  Fantastycznie sprawdziły swoją wiedzą odpowiadając na pytania z zagadkowego quizu oraz układając puzzle z sylwetką artysty. Na zakończenie zajęć każde dziecko wsłuchując się w preludium e-moll autorstwa F.Chopina malowało obrazy wg własnej ispiracji na folii . Dzieci otrzymały medale z sylwetką kompozytora. Gratulujemy!

Europejski Tydzień Mózgu

 

W dniach 11.03 - 18.03 obchodziliśmy "Tydzień mózgu". Było to świętyo mające na celu popularyzację wiedzy o mózgu i jego działaniu.

Dzieci dowiedziały się jak funkcjonuje mózg i czego potrzebuje, by prawidłowo się rozwijać. W poniedziałek w całym przedszkolu odbywał się dzień mózgu podczas którego dzieci wzięły udział w różnych zabawach i zajęciach rozwijających mózg i ciało. Eksperymentowały, smakowały przysmaki odżywiające nasz mózg, brały udział w zabawach ruchowych, oglądały film edukacyjny, twórczo się bawiły i rozwiązywały łamigłówkismiley

 

 

Powitanie wiosny

 

Tradycyjnie jak co roku nasze dzieci wyszły na ulicę aby uroczyście powitać wiosnę i na dobre przegonić zimę. Z wcześniej przygotowanymi instrumentami - grzechotkami robiły mnóstwo hałasu i krzyczały: "Witaj wiosno"!. Zdjęcia w galerii