Grupa 6 – dzieci 6 letnie: sala 22

 

Nauczyciele:

Bernadeta Każąrnowicz

Agnieszka Szeremeta

 

 
Pomoc nauczyciela: Mariola Gerke
 
PLAN POSIŁKÓW

ŚNIADANIE 

 

8: 00- 8:20

OBIAD

 

12:30 - 13:00

PODWIECZOREK

 

13:50-14:10
 
ZAJĘCIA DODATKOWE
 
JĘZYK ANGIELSKI RELIGIA RYTMIKA TERAPIA LOGOPEDYCZNA

WTOREK/CZWRATEK

 

11:45-12:15

ŚRODA

 

10:45-11:15

ŚRODA

 

12:00-12:30

CZWARTEK

 

11:15-15:00

HYMN PRZEDSZKOLA "WRÓŻKA"

1. W naszym przedszkolu

jest dobra Wróżka

spełnia marzenia,

wszystkie nasze sny,

cudowna różdżka.

ref: Otworzy ona nam

tajemne świata drzwi

i wyczaruje nam

same szczęśliwe dni.

2. Oto nasz świat dziecięcych marzeń,

pierwszych przyjaźni,

miłych zabaw

i cudownych zdarzeń.

3. Kochamy cały świat,

kwiaty, łąki, las

gdyby zatrzymać tak

dziecięcych zabaw czas.

 


KOMUNIKATY

21 marzec powitanie wiosny w naszym przedszkolu.

Prosimy dzieci o ubranie się w tym dniu na zielono i o wiosenny humor

 

Dziękujemy dzieciom i rodzicom za udział w Akcji Charytatywnej dla Maćka w ostatnią sobotę.

Dzieci pięknie zatańczyły kujawiaka.

 

 

Wszystkie kobiety te małe i te duże dziękują wszystkim mężczyzną za życzenia i kwiaty

 

uwaga rodzice !!!

Przypominamy o zapisach dzieci do szkoły podstawowej do 11 marca b.r.

 

Dziękujemy Pani Iwonie (cioci Olka),

nauczycielowi wychowania fizycznego,

która przeprowadziła z naszą grupą profesjonalne zajęcia gimnastyczne.

 

Informacja

Dnia 15 marca b.r. wybieramy się na wycieczkę autokarową do Planetarium w Toruniu. W planie wycieczki seans dla dzieci o układzie słonecznym, zwiedzanie starego miasta, bulwarów, murów obronnych i degustacja pierników toruńskiech. Prosimy o dokonywanie wpłąt u wychowawców grupy.

 

ZAPRASZAMY RODZICÓW DO NASZEJ GALERII ZDJĘĆ, KTÓRA ZAPEŁNIŁA SIĘ LICZNYMI ZDJĘCIAMI

 

zapraszamy do galerii zdjęć karnawałowych

 

KOCHANI RODZICE

BARDZO DZIĘKUJEMY ZA POMOC W ZORGANIZOWANIU WYSTĘPÓW PODCZAS DNIA EDUKACJI NARODOWEJ. DZIECI BYŁY UBRANE BARDZO ODŚWIĘTNIE I ZATAŃCZYŁY PRZEPIĘKNIE "KUJAWIAKA". DZIEKUJEMY WAM RÓWNIEŻ ZA PAMIĘĆ I ŻYCZENIA.

 

"Oto  jak legenda przenika do rzeczywistości,

orzeł biały jest przecież symbolem narodowym - godłem Polski"

...Pewnego dnia orszak zatrzymałsię bo wędrowcy byli zmęczeni. Podczas, gdy mężczyźni rozbijali obozowisko, a kobiety zajęły się przygotowywaniem strawy, Lech bacznie przyglądał się wokoło. Gęste bory pełbne były wierzyny, czyste rzeki obfitowały w ryby, a przjrzyste jeziora utwierdzały w przekonaniu, by zamieszkać nad ich brzegami.

Zaciekawieni ludzie podnieśli głowy. Ujrzeli orła, który powoli opadał na gniazdo, znajdujące się w koronie wielkiego dębu. Na tle czerwonego nieba sylwetka ptaka odcinała się ostrą bielą.

... Tutaj się osiedlimy, a ten wspaniały ptak będzie nas ochraniał. Tak też się stało. Na polanie zbudowano gród, a na pamiątkę orlego gniazda nazwano go Gnieznem. Orzeł biały na czerwonym tle stał się herbem państwa polskiego, które bierze początek swój od Lecha. 

 WYDAŻENIA Z ŻYCIA GRUPY

 

JESTEŚMY PRZEDSZKOLAKAMI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA
W pierwszych dnia roku przedszkolnego nasze przedszkolaki uczą się  hymnu przedszkola "Wróżka", adresui  flagi naszej placówki, zasad bezpieczeństwa obowiązujących w grupie przedszkolnej i orientacji w budynku przedszkola. Stworzyliśmy "Kodeks" naszej grupy tak,  aby czuć się we "Wróżce" bezpiecznie i bawić się w atmosferze życzliwości, szacunku i koleżeństwa.  20 września obchodziliśmy Dzień Przedszkolaka. Nasza grupa rozpoczęła uroczystość śpiewając "Hymn Wróżki". Zaśpiewały pięknie. Następnie odbyły się gry i zabawy w naszym ogrodzie przedszkolnym. Był mecz piłki nożnej, któej kibicowały dziewczyny, basen z kulkami, skaczące piłeczki, samochody i najważniejsze PIKNIK na kocykach. Wszystkie dzieci dzieliły się z innymi swoimi przysmakami. Panie bardzo dziękują i cieszymy się, że nasze przedszkolaki potrafią się dzielić z innymi. 
WYCIECZKA DO BYDGOSZCZY śWIATOWY DZIEŃ ZWIERZĄT - spotkanie z Leśniczym
Dnia 1 października nasza grupa wybrała się na wycieczkę do Bydgoszczy. Zwiedziliśmy Ratusz, widzieliśmy się z Prezydentem Bydgoszczy, poznaliśmy pracę urzędników, salę posiedzeń radnych miasta. Oglądaliśmy prezentację multimedialną o dawnej i dzisiejszej Bydgoszczy. Zwiedziliśmy gabinet Prezydenta Miasta, jego insygnia władzy miejskiej: klucz miasta i łańcuch. Wiemy ak wygląda herb miasta Bydgoszcz, jego flaga, znamy najważniejsze zabytki. Na koniec odwiedziliśmy Centrum Informacji Turystycznej i wieliśmy udział w akcji "Szyfr Pana Twardowskiego. Nasza grupa zaśpiewała hymn naszego przedszkola "Wróżka" i wręczyła podziękowania za gościnę.  Zachęcamy wszystkich do odwiedzania zakątków Bydgoszczy tych znanych i mniej znanych. Odkrywajcie je z dziećmi. Dziękujemy mamie Jurka i Kacpra za pomoc. światowy Dzień Zwierząt odbył się 4 października. Dzień ten byłdla przedszkolaków okazją do zastanowienia się, jakie zwierzęta żyją dzisiaj w lasach polskich. Spotkanie z Panem Leśniczym było okazją do poszerzenia i wzbogacenia wiedzy o gatunkach zwierząt, tych zagrożonych. Dzieci dowiedziały się jaka jest rola państwa, aby dbać o zagrożone gatunki  zwierzat i rośłin, tak by przetrwały. Dowiedzieliśmy się również, iż w naszych lasach są  żywe pomniki pezyrody. Są one pod ochroną, to znaczy, że Państwo Polskie sprawuje nad nimi opiekę. Na gatunkach szczególnie chronionych np. dęby jest umieszczona tabliczka "orzeł biały w koronie " i podpis "prawem chronione" - "Pomnik Przyrody". Wszyscy musimy dbać o przyrodę, tak aby przetrwała kolejne 100 lat. Powstała Wielka Księga Skarbów "100zwierząt na stulecie Niepodległości Polski",  którą można oglądać w holu naszego przedszkola.
ZDROWIE 100 lat niepodległości
W ostatnim tygodniu zajmowaliśmy się tematem zdrowia. Utrwalaliśmy zasady zdrowego żywienia, zdrowego stylu życia. Wiemy co to jest piramida zdrowego żywienia i aktywnośći fizycznej. Dziękujemy rodziciom, któży wspomogli nasze dziłanie i wspólnie z dziećmi przynieśliście do przedszkola zdrowe produkty i przekąski. Były jabłka, lemonki, banany, marchewki, orzechy różnorodne, żurwwina suszona, granola Basi. Dieujemy!!! nasze przedszzkole uczestniczyło w obchodach 100 lat Niepodległości Polski. Nasza grupa występowała podczas uroczystości tańcząc kujawiaka oraz śpiewając pieśni patriotyczne. Śpiewaliśmy również hymn Polski a przedstawiciele naszej grupy nisły sztandar Pollski i naszego przedszkola. dziękujemy rodzcom za przygotowanie odświętne dzieci w tych dniach.
DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA WYCIECZKA DO MUZEUM WOJSK LĄDOWYCH
Dzieci z okazji urodzin pluszowego misia przyniosły swoje ulubione misie. Dzieci opowiedziały im co robią w przedszkolu, przedstawiły swoim kolegom i koleżankom. Każde dziecko podzieliło się informacją o swoim misiu, porównywały och kształty, kolory, materiały z których są wykonane oraz opowiedziały przygodę o misiu. Wykonane zostały również książeczki o misiach. Na koniec złożyliśmy misiom życzenia urodznowe, każdy pluszak miał na głowie koronę i mógł się poczuć iście królewsko. Obchodziliśmy "Słoneczkowe urodziny", a na koniec poczęstowaliśmy się cukierkami. Fajnie mieć taaaakie urodziny! Nasza grupa wybrała się do Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy. Obejrzyliśmy wojkowe eksponaty związane z wojskiem na przestrzeni wieków, odśpiewaliśmy 5 zwrotek hymnu państwowego, mieliśmy okazję wziąć udział w lekcji o symbolach narodowych. Na zewątrz oglądaliśmy wozy wojskowe, czołgi. To była atrakcja. Dziękujemy bardzo pracownikom za miłe przyjęcie i zapraszamy rodziców z dziećmi w każą niedzielę do muzeum - wstęp wolny
KONKURS ORIGAMI   świąteczny quiz  

Zespół Szkół nr 32 w Bydgoszczy, Szkoła Podstawowa nr 61 im. Bohaterów Westerplatte w Bydgosczy zaprosił dzieci z naszego przedszkola do więcia udziału w Ogólnopolskim Konkursie Origami: Barwy biało-czerwone ukryte w papierze", który byłorganizowany z okazji !00-lecia Odzyskania przez polskę Niepodległości. 

Nasze dzieci podeły wyzwanie. Składały bardzo szybko i pomysłowo wzory modułowe z biało-czerwonego papieru. Aż 6 prac dzieci wzięło udział w konkursie: Emilka, Rozalka, Miłosz, Hania, Wktoria i Basia. Praca Wiktorii zdaniem jury zdobyła III miejsce w Ogłonopolski Konkurie. Gratulujemy wszystkim naszym dzieciom. Brawo 

21 grudnia odbyły się popmiędzy grupą 5 i 6 rozgrywki międzygrupowe pt.: "Qiuz wiedzy o zwyczająch świątecznych w Polsce i Wielkiej Brytani. Dzieci utrwaliły tadycje polskie i poznały anglojęzyczne. Głównym zainteresowaniem cieszyły się informacje dotyczące kulinariów. Wynik quizu - REMIS.
konkurs "Moje berło" Historie niektórych wynalazków
Gratulujemy wszystkim dzieciom, które wzięły udział w konkursie organizowanym przez redakcję Nasze Białę Błota pt. "Moje berło". Gratuulujemy Michałowi, króty zajął III miejsce w konkursie. Nasza grupa poznawała wynalazki, ich historie powstania, funkcje użytkowe. Tworzyliśmy własne wynalazki i opisywaliśmy ich użyteczność. Niektóre dzieci przyniosły płyty winylowe, stary adapter, dyskietki, stare monety, zeszyty, ponaliśmy budowę komputera stacjonarnego i stworzyliśmy własny pracując w grupach.
dzień kobiet Wycieczka do Torunia
8 marca było uroczyście w naszej grupie. Chłopcy przygotowali dla dziewczynek drobne upominki i laurki z okazji Dnia Kobiet. Wszystkie prezenty były schowane w tajemniczym pudełku, a w tym pudełku kolejne tajemnicze pudełko, i znowu kolejne pudełko, aż w końcu znalazły się prezenty dla naszych dziewczynek. Dziękujemy również wszystkim chłopcom za życzenia dla wszystkich kobiet!!!! Nasze przedszkolaki zwiedziły miasto Toruń. Wycieczkę poprzedziła tematyka związana z poznanie zabytków , ciekawych miejsc, zabudowy średniowiecznej i poznanie legend o mieście. Kiedy dzieci wjechały na most i zobaczyły panoramę starego Torunia krzyknęły w zachwycie. Odwiedziliśmy Planetarium, byliśmy pod pomnikiem Mikołaja Kopernika, kupiliśmy pierniki toruńskie, przytuliliśmy osiołka, przeszliśmy wzdłuż murów obronnych i prostowaliśmy Krzywą Wiezę. Nie udało się. nadal jest krzywa.