Grupa 12 – dzieci 5-6 letnie: Filia w Zielonce

 

 

 

Nauczyciele:
Małgorzata Bielska
Agnieszka Wachowiak
 
Pomoc nauczyciela:
Justyna Mazurek-Malak
 

 

                                               Wydarzenia w naszej grupie
 
GRUPA 12 "SÓWKI"
 
 
 
 
 
ZAJĘCIA DODATKOWE
              
j.angielski:
 
wtorek  8.30-9.00
czwartek 8.30-9.00
 
rytmika:
 
środa 8.30-9.00
 
 
 HARMONOGRAM POSIŁKÓW
 
śniadanie: 8.00
obiad: 11.30
podwieczorek: 13.00
 
 
Uroczyste pożegnanie dzieci odchodzących do pierwszej klasy oraz do zerówki szkolnej odbędzie się 21 czerwca o godzinie 16.00
 
 

Wizyta w Wiosce Indiańskiej „Cztery Żywioły”

 

Dzieci miały okazję zapoznać się z elementami kultury Indian. Zwiedziły oryginalne namioty tipi, w jakich dawniej mieszkało wiele plemion z terenów Wielkich Równin. Dzieci wysłuchały ciekawych opowieści o tym, jak żyli, czym się zajmowali, co jedli dawni wojownicy i ich rodziny.

Na dzieci czekały rozmaite gry i zabawy indiańskie np. strzelanie z łuku, polowanie na fretki czy łapanie węży. Przedszkolaki miały okazję do obejrzenia wyjątkowego pokazu indiańskiego tańca z obręczami symbolizującego jedność wszystkich istot żyjących na Ziemi. Tancerz, za pomocą obręczy, zaprezentował różne figury: rośliny, zwierzęta, owady, zjawiska przyrody.

To była niesamowita przygoda.

 Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 
 

 

 
 
WYCIECZKA DO TEATRU LALEK "BURATINO" W BYDGOSZCZY
 
15 marca nasza grupa wybrała się do Bydgoskiego Teatru Lalek "BURATINO" na spektakl pt.: "Historia Kopciuszka" 
"Historia Kopciuszka" jest adaptacją znanej wszystkim historii o spełnionym marzeniu. Wszystko, co w finale spotyka Kopciuszka, dzieje się za sprawą sprawiedliwości losu, który wynagradza dobroć i łagodność, a każe zło i podstępność. Jest to również opowieść o marzeniach i potrzebie szczęścia. Przypomina nam, że nie można przestawać marzyć, i że warto wierzyć, że zły los zawsze może się odwrócić. Spektakl opowiada historię młodej dziewczyny, półsieroty gnębionej przez srogą macochę i dwie przyrodnie siostry. Całe swoje - do pewnego momentu nieszczęśliwe życie, Kopciuszek, w spektaklu Buratino, opowiada dwóm myszkom. A zaczyna ją snuć w momencie, gdy jest już żoną księcia i odwiedza swój stary dom. Spotyka tam nowych lokatorów w postaciach dwóch, ciekawskich i zabawnych gryzoni. Kopciuszek opowiada, czas się cofa, a przed widzami zaczyna toczyć się ciekawa historia. To historia pełna zwrotów akcji, magii i zabawnych zdarzeń, a wszystko opowiedziane zabawnym tekstem, dynamiczną akcją i przebojowymi piosenkami.
 
WIZYTA W GOSPODARSTWIE
 
Nasza grupa wybrala sie na spacer do gospodarstwa rolnego prowadzonego przez rodzinę jednego z naszych wychowanków.  Po gospodarstwie oprowadziła nas babcia Szymona. Dzieci miały niepowtarzalna okazje na bliskie spotkanie z krówkami. Odwiedziliśmy zagrodę z cialakami, wybieg dla jałówek. Dowiedzieliśmy  sie także, jak wyglada codzienna opieka nad  tymi wspaniałami zwierzakami. 
 
 

 

ŚWIATOWY DZIEŃ MISIA PLUSZOWEGO

 

 

Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku.

  Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. Michton wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu laty misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.

Nie dziwi zatem fakt, że pluszowe misie jako jedyne z zabawek doczekały się swojego międzynarodowego święta - Światowego Dnia Pluszowego Misia. Jest obchodzony od 2002 roku i przypada na dzień 25 listopada

 

 

 

 

CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM

 

Zapraszamy wszystkich rodziców oraz innych  członków rodziny do przyłączenia się do akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom” – poprzez codzienne czytanie swojemu dziecku. Zapraszamy też do przedszkolnych spotkań rodziców z naszymi przedszkolakami w charakterze lektorów ulubionych bajek i wierszy.

 

Według badań naukowych głośne czytanie dziecku:


buduje mocną więź między dorosłym i dzieckiem
zapewnia emocjonalny rozwój dziecka
rozwija język, pamięć i wyobraźnię
uczy myślenia, poprawia koncentrację
poszerza wiedzę ogólną, rozbudza zainteresowania
wzmacnia samouznanie dziecka
uczy wartości moralnych
rozwija wrażliwość i empatię
zapobiega uzależnieniu od telewizji i komputerów
chroni przed zagrożeniami ze strony masowej kultury
 kształtuje na całe życie nawyk czytania i zdobywania wiedzy

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ ZDROWEGO GOTOWANIA I JEDZENIA

Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania obchodzimy 8 listopada.

Święto te jest elementem kampanii na rzecz promocji zdrowego żywienia. Mieszkańcy Europy coraz częściej borykają się z problemami otyłości i chorobami z nią związanymi, stąd też reakcja i pomysł by ukazywać lepsze nawyki żywieniowe, głównie wśród dzieci i młodzieży. Tego dnia odbywają się liczne kampanie i akcje edukacyjne, efektem których jest wzrost świadomości społecznej. 

 

 

 

 

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRAW DZIECKA

 

 

List z okazji Ogólnopolskiego Dnia Praw Dziecka

Wielce Szanowni Państwo,

 20 listopada w Polsce – po raz trzeci w historii – obchodzimy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. W ciągu całego roku nie ma lepszego momentu, aby mocniej niż zwykle upominać się o poszanowanie praw najmłodszych oraz uznanie ich podmiotowości. To dzień, w którym wyjątkowego znaczenia nabiera proste pytanie zadane dziecku: „Które prawo jest dla Ciebie najważniejsze?" To pytanie, które ma wartość tysiąca prezentów i jest kluczem otwierającym drzwi do świata pełnego tajemnic – świata dziecka, z którym nie wszystkim dorosłym jest po drodze, świata, który nierzadko przegrywa z codziennymi obowiązkami i zwyczajnym brakiem czasu. Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka to najlepsza chwila, aby tego klucza użyć. Z ogromną dumą obserwuję jak z każdym rokiem, w całym kraju przybywa listopadowych inicjatyw upowszechniających prawa dziecka. Cieszę się przede wszystkim, że ich autorami są wspólnie – dzieci i dorośli. W przedszkolach i szkołach uważnie analizowane są przepisy Konwencji o prawach dziecka, przypominane są ponadczasowe myśli Janusza Korczaka, ale przede wszystkim ze szczególną uwagą słucha się tego, co dzieci chcą powiedzieć. To wyraźny sygnał, że międzypokoleniowy dialog poświęcony elementarnym wartościom, leżącym u podstaw człowieczeństwa jest rzeczywistością. Bez wątpienia – 20 listopada to święto dzieci i dorosłych. Czas uśmiechu, refleksji, rozmów o dziecięcych potrzebach, troskach i doskonały moment na zadanie niezadanych dotychczas pytań. Z całego serca życzę wszystkim dzieciom i dorosłym, aby w Ogólnopolskim Dniu Praw Dziecka znaleźli na nie tylko te właściwe odpowiedzi.

 

 Marek Michalak- rzecznik praw dziecka

WARSZTATY PIERNIKOWE- 25 LISTOPADA

 

 

Pieczenie i zdobienie pierników  to fantastyczna zabawa. W trakcie zajęć dzieci poznały  historie piernika, skrywaną tradycyjną recepturę oraz wszystkie jego składniki. Małe rączki ugniatały, mieszały, wałkowały , a paluszki  wykrawały najróżniejsze kształty.

W czasie wypieku ciasta piernikowego, dzieci zajęły  się dekorowaniem wcześniej przygotowanych pierników. Pierniki są wykonywane na drewnianych formach, jakich w Toruniu i Europie używa się od średniowiecza. Każdy uczestnik warsztatów tworzy swojego niepowtarzalnego piernika, który będzie pamiątką na długie lata, a wiedza zdobyta podczas zabawy dobrze się utrwali